Un Kurabiyesi Malzemeleri

Un Kurabiyesi Malzemeleri

Un Kurabiyesi Malzemeleri

Un kurabiyesi malzemeleri, hemen hemen tüm mutfaklarda bulunan birkaç malzemeden oluşmaktadır. Hem malzemelerin kolay bulunması ve hem de kolay yapımıyla çay saatlerinin vazgeçilmez tatları arasındadır. Pişimi ve yapımı yaklaşık 30 dakika süren un kurabiyesi sürpriz misafirler içinde pratik bir ikramdır.

Un kurabiyesini evde çocuklarınıza yapabilir katkı maddesi olmadan gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bunun için sadece un, şeker, tereyağı ve 30 dakikaya ihtiyacınız var. Bunun yanında un kurabiyesi malzemeleri içerisine badem, sakız, hurma gibi ek ürünler ekleyebilirsiniz.

Ayrıca un kurabiyelerini bir hafta kadar muhafıza edebilirsiniz. Böylelikle kendinize ve misafirlerinize çayın yanında pratik bir şekilde servis edebilirsiniz. Burada un kurabiyesini muhafıza ederken iyice soğumuş olduğuna ve nemsiz bir kaba koyduğunuza dikkat etmelisiniz.

Ayrıca, Un kurabiyesi malzemeleri ve diğer kurabiyelin malzemesi farklı olduğu için aynı yerde muhafıza edilmemelidir. Aksi halde, zamanla tatları birbirine karışacak ve daha kolay bozulacaktır.

Un Kurabiyesi Nedir?

Peki, sevilerek yenilen pastanelerde ve satıcılarda sıklıkla satın alınan un kurabiyesi nedir? Un kurabiyesi, içerisinde tereyağı, un, şeker gibi temel malzemelerle yapılan tatlı kurabiye veya bisküvi türüdür.

Ülkemize 15. Yüzyıllarında İran’dan geçtiği düşünülen un kurabiyesinin farklı varyantları vardır. Örneğin Yunanistan’ da un kurabiyesi Kavala kurabiyesi olarak geçmekte içinde badem ve kabartma tozu kullanılmaktadır. Özünde, un kurabiyesi nedir? Sorusunun yanıtı diğer malzemeleri değişse de un şeker ve yağ ile yapılan bisküvidir.

Un kurabiyesi yuvarlak ve dikdörtgen şeklinde olur. Bunun için Un kurabiyesi malzemeleri ile harç hazırlayabilirsiniz. Daha sonra ceviz büyüklüğünde koparıp daire haline getirebilir ya da silindir şeklindeki hamuru bıçakla dikdörtgen şeklinde kesebilirsiniz.

Un Kurabiyesi Malzemeleri Nelerdir?

Un kurabiyesinin malzemeleri nelerdir? Sorusunun en temel yanıtı un, şeker, tereyağıdır. Ayrı yeten nişasta, vanilya, pudra şeker gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Hatta damak zevkinize göre badem gibi yan ürünler dahi ekilebilirsiniz.

30 tane un kurabiyesi için malzemeleri şunlardır: 200 gr oda sıcaklığında tereyağı, bir çay bardağı şeker, bir çay bardağı sıvı yağ, yaklaşık üç yemek kaşağı tepeleme nişasta, bir paket vanilya ve üç buçuk su bardağı un. Üzeri için de pudra şekerine ihtiyacınız var.

Un kurabiyesi malzemeleri hazırlarken tüm ürünlerin oda sıcaklığında olması lezzeti ve kıvamı için önemlidir. Ayrıca hamurun ele yapışmayan yumuşak bir kıvamda olması gerekir. Aksi halde kurabiyeleriniz piştikten sonra sert olacaktır.

Ev ve pastane un kurabiyesi malzemeleri arasında bazı küçük farklar vardır. Pastanede yapılmış un kurabiyesinde sıvı yağ bulunmaz. Şekil itibariyle de genellikle dikdörtgen şeklindedir.

Ayrıca kullandığınız yağda su oranı ne kadar az olursa kurabiyeniz o kadar az yayılma gösterecektir. Bunun için pastanelerde kullanılan alba tarzı yağlar kullanabilirsiniz. Un kurabiyesi malzemeleri nelerdir? Sorusunun yanında dikkat edilmesi geren çeşitli püf noktalar vardır.

Un kurabiyesinin püf noktalarından bir de hazırlanmış hamuru yaklaşık yarım saat buzlukta dinlenmeye bırakmaktadır. Böylelikle pastanelerdeki gibi lezzetli un kurabiyeleri hazırlayabilirsiniz.

Un Kurabiyesi Yapılışı

Tüm malzemeleri hazırlayıp oda sıcaklığında beklettikten sonra geriye un kurabiyesi nasıl yapılır? Sorusu gelir. Bunun için öncelikle oda sıcaklığında bekletilmiş 250 gram tereyağı ile yaklaşık bir su bardağı şekeri çırpmalısınız. Daha sonra bir çay bardağı sıvı yağ ile tepeleme üç yemek kaşığı nişastayı ekleyip tekrar karıştırmalısınız.

Geriye kalan elenmiş üç buçuk su bardağı unu, yoğururken azar azar ekleyin. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edene kadar karıştırın. Yalnız hamuru gereğinden fazla yoğurmak içerisindeki yağları eritecek böylelikle daha çok un koymanıza sebep verecektir.

Dolayısıyla ele yapışmayan, yumuşak bir hamur elde ettiğinizde bırakın. Tezgâha bıraktığınızda hamurunuz çatlamıyorsa olmuş demektir. Hazırlamış olduğunuz hamura şekil vermeden buzlukta 30-40 dakika dinlenmeye bırakalım.

Un kurabiyesi malzemeleri ile hazırladığımız hamuru dolaptan çıkaralım. Ceviz büyüklüğünde kopararak yuvarlayıp hafif üzerine çökelim. Daha sonra çatal yardımıyla üzerine düz çizgiler çekelim

Un kurabiyelerimizi önceden 15 dakika ısıtılmış ve 150 dereceye ayarlanmış fırına yollayalım. Ortalama 15 dakika pişmiş un kurabiyelerimizi fırından çıkaralım. İlk sıcaklığını atmış ılık kurabiyelerimizin üzerine pudra şekeri ekleyerek soğumaya bırakalım.

Burada iyi un kurabiyesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri de un, vanilya gibi kuru ürünleri elekten geçirmektir. Böylelikle topaklanma olamayacak ağızda kolaylıkla dağılacaktır. Afiyet olsun.

Benzer Konular

Cevap Yaz