Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesinden kurtulmanız için ihtiyaç duyacağınız metil alkol, eczanelerde ve internette mevcuttur. Mürekkep bir şeye bulaştığında, çıkması en zor lekelerden biridir. Mobilyalarınızda, giysilerinizde veya döşemenizde herhangi bir mürekkep lekesi fark ettiniz mi? İçinizi rahatlatmak için mürekkep lekelerini çıkarmak için en etkili ev çözümlerini paylaşacağım.

Mürekket Lekesi Nasıl Geçer?

Mürekkep lekesi, kuru temizleme veya aşağıda belirtilen teknikler kullanılarak hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir.

  1. SAÇ SPREYİ

Saç modellerimizi sabitlemek için kullandığımız saç spreyi de mürekkep lekesini çıkarabilir. Lekeli bölgeye basit bir saç spreyi uygulanması, ardından kısa bir süre beklenmesi ve nemli bir bezle boyanın çıkarılması yeterlidir.

İlk denemeden sonra leke hala duruyorsa solüsyonu tekrar uygulayın. Rengin solması biraz zaman alacaktır. Bu teknik, döküldükten sonra mümkün olan en kısa sürede kullanılırsa, lekeyi çıkarmak için gereken süre önemli ölçüde azaltılabilir.

  1. LİMON SUYU

Limon suyu, mürekkep lekelerini silmek için başka bir pratik yaklaşımdır. Peki burada neler oluyor? Seninle açık konuşayım:

Bir pamuğu limon suyuna batırın ve rengi yok etmek için mürekkep lekesine sürün. İlk seferde etkisiz ise leke tamamen gidene kadar bunu tekrarlayabilirsiniz. Ürün daha sonra geleneksel bir çamaşır makinesinde yıkanabilir. Renkten kurtulmak bu kadar basit.

  1. KARBONAT

Mürekkep lekelerinden kabartma tozu ile kurtulmaya ne dersiniz? On ila on beş dakika bekledikten sonra bir yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir damla bulaşık deterjanını karıştırarak hazırladığınız karışımı uygulayın. Ardından, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için çamaşır makinesinin bakımını belirtildiği şekilde yapın.

  1. ASETON

Oje çıkarmak için yaygın olarak kullanılan aseton, mürekkep lekelerini çıkarmada da oldukça etkilidir. Aseton, özellikle su bazlı olmayan versiyonu hem kumaş hem de cilt lekelerinde kullanılabilen etkili bir leke çıkarıcıdır. Renge aseton uygulamadan önce, etkilenen bölgedeki fazla mürekkebi çıkarmak için bir kâğıt havlu kullanmalısınız.

Bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgeye aseton uyguladıktan sonra leke kaybolmazsa, renk değişikliği kalıcı olabilir. Son pamuk parçası mürekkebi emdiğinden, işlemi asetona batırılmış yeni bir pamuk parçasıyla tekrarlayın. Leke kalırsa, cildinizi sabunlu suyla yıkamalı ve kirli giysileri yıkamadan önce beş ila altı saat sabunlu suda bekletmelisiniz.

  1. TUZ

Üzerinize bir şey döküldüğünde leke çıkarıcı olan tuzun mürekkep lekelerini de ortadan kaldırabileceğini hiç duydunuz mu?

 

Devam etmeden önce, fazla mürekkebi bir kâğıt havluyla silin. Daha sonra lekeye bol miktarda yemeklik tuz sürülür ve bir süre bekletilir. Bu sefer sadece tuzu dökmek yerine ıslak bir bez ve fırça ile bölgeyi temizleyeceğiz. Mürekkep tamamen bitene kadar yıkanabilir, ardından kalan izleri gidermek için sabunlu suyla yıkanabilir.

  1. SİRKE VE MISIR NİŞASTASI

Sirke ve mısır nişastası kullanarak yaptığınız bir karışım, özellikle koltuklarda ve halılarda kalan mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanılabilir. Mürekkep lekesindeki fazla nemi almak için kâğıt havlu kullandıktan sonra hazırladığınız homojen karışımı etkilenen bölgeye uygulayın.

Kanepenize veya kıyafetlerinize mürekkep bulaşmışsa, önce su ve bulaşık sabunu solüsyonu hazırlayıp lekeye sürerek ve kuruduktan sonra diş macunu ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Bu, boyayı tamamen çıkarmalıdır. Halının üzerine mürekkep dökülse bile, mümkün olduğunca çabuk süpürmeden önce karışımın kurumasını beklemelisiniz. Her iki yöntem de tamamlandıktan sonra rengi değişen alanı yıkamak için ılık su ve deterjan kullanılabilir.

  1. METİL ALKOL

Mürekkep lekeleri, saf bir alkol olan metil alkol ile hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir. Bir kâğıt havlu kullanarak mürekkebi asetonda olduğu gibi metil alkolde tamponlayarak başlıyoruz. Daha sonra mürekkebin çok çabuk kurumaması için bir bezi metil alkole batırıp lekenin altına yerleştirdik. Daha sonra, uygulanmadan önce mürekkebi emmek için pamuk kullanılır. Bu, leke çıkana kadar taze pamukla tekrarlanır, bu noktada maddeyi sabun ve suyla yıkarız.

Benzer Konular

Cevap Yaz