KÜRESEL ISINMA NEDENLERİ

KÜRESEL ISINMA NEDENLERİ

KÜRESEL ISINMA NEDENLERİ

Küresel ısınma gün geçtikçe Dünya’yı daha ciddi bir şekilde uyarıyor . Küresel ısınmanın bu kadar korkunç boyutlara gelmesinin sebebi merak konusu ve bilim adamlarının araştırma konularından biri.

Küresel ısınmanın nedeni insan faaliyetlerinin sonucu mu ? yoksa doğal bir süreç mi? İnsanların bir kısmı küresel ısınmanın insan faaliyetlerinin sonucu olduğunu savunurken diğer kısmı doğal bir süreç olduğunu ileri sürüyor.

Sanayinin son sürat gelişmesi ve büyümesiyle, yeşil alanların insanlar tarafından katledilmesiyle, suların kirletilmesiyle, zararlı maddelerin doğaya atılmasıyla ve daha sayacağımız bir ton şeyin insanlar yüzünden gerçekleştiği için küresel ısınmanın en büyük nedeni insanoğludur diye düşünülür. Tabi bu konuda yanlış değiliz ama elimizde eksik bilgi var çünkü: doğada kendi kendine gelişen faaliyetler sonucu küresel ısınma zaten var ve gerçekleşiyor insanoğlu sadece bunun hızlanmasına neden olmuş oluyor. Yanardağlarda çıkan dumanlar doğaya aşırı derecede zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış.

Kısaca özetlemek gerekirse, küresel ısınmanın asıl nedeni doğal süreçte gerçekleşen faaliyetler ama insanoğlunun etkisini de göz ardı edemeyiz. İnsanoğlu da bu sürecin hızlanmasına neden oluyor.

 

Benzer Konular

Cevap Yaz