Kondansatör Nedir?

Kondansatör Nedir?

Kondansatör Nedir?

Kondansatör Nedir?

"Kondansatör" terimi, bir yalıtkanın iki metal tabakası arasında sıkıştırılmasıyla oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanını ifade eder. Bu, elektronların kondansatörün elektrik alanında elektrik enerjisini polarize etmesini ve depolamasını sağlar. Teknolojik toplumumuzun gelişimi üzerindeki etkisi, ilk tanıtıldığı 18. yüzyıla kadar izlenebilir. Elektrik ve elektronik endüstrilerinde önemli bir bileşendir. Bir kondansatörün sembolü büyük bir "C" dir ve bir kondansatörün değeri farad olarak verilmiştir.

Malzemenin iki ucu arasında voltaj farkı olduğu sürece bu elektriksel maddeden akım akmaya devam edecektir. Kondansatörden akım geçmediğini ve kondansatör terminalleri arasında voltaj farkı olmadığını varsayalım. Bu durumda, sonunda kondansatör artık düzgün çalışmayacak noktaya kadar şarj olacaktır. Yüzen bir kondansatörün terminalleri arasında voltaj farkı olduğunda, devre bir akım akışı yaşayacaktır. Bir kondansatörün terminalleri arasındaki voltaj, içinden geçen rüzgar ile bire bir ilişkiye sahiptir.

Kondansatör Ne İşe Yarar?

İlkeleri sağlam bir şekilde anladıktan sonra, elektrik bileşeninin sistemdeki rolünü anlamak için daha iyi bir konumda olacaksınız. Elektrik enerjisini bir elektrik alanı şeklinde depolama kapasitesi, tanımda bu yeteneklerden biri olarak listelenmiştir. Bu yetenek, bu yeteneklerden biri olarak tanımlanır. Yapılan işlem, cümleyi oluşturan kelimelerle açıklanmıştır.

Dirençlerin aksine, bu tip elektrik malzemeleri alternatif akımlar taşıyabilir. Dirençler, doğru akımı taşıyan bileşenlerdir. Bu, bireysel devrelerin kendileri için tasarladıkları standartlara göre çalışmakta özgür olduklarını gösterir. Bu yapılar yalnızca doğru akımla çalıştırılabilir, ancak işe yaramaz hale getirilmez. Polar olmayan kapasitörlerin risksiz bir şekilde çalışabilmeleri için yeterli frekansta doğru akım kullanmaları gerekir. Bu bileşen, genellikle elektriği ileten iki plaka arasına bir yalıtım malzemesi sıkıştırılarak yapılır.

Bu elektrikli aletin işlerinde onlara yardımcı olma olasılığı, gösterdikleri çabanın sadece bir başka bileşenidir. Güç sağlayan devrelerde filtreleme, gücü kontrol etme ve birkaç farklı konfigürasyonda frekans oluşturma gibi çeşitli işlevleri yerine getirir. Doğrultucu ve dengeleyici olarak işlevler, diğer akla gelebilecek uygulamalara bazı örneklerdir.

Kondansatör Nerelerde Kullanılır?

Kondansatörlerin elektrik yükünü depolamak, reaktif gücü düzenlemek, alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek, filtrelemek ve verilerin kaybolmasını önlemek gibi çeşitli amaçları vardır. Bu nedenle, her elektronik veya entegre devrenin ayrılmaz bir parçasıdır. Özetlemek gerekirse, kapasitörler modern elektrik altyapısının her yerde bulunan bileşenleridir.

Kondansatör Seçimi Nasıl Yapılır?

Hangi kapasitörlerin kullanıldığı devre düzeninin özelliklerine bağlıdır. Yararlı bir kapasitör seçmek, sizin açınızdan biraz zihinsel aritmetik gerektirecektir. Elektrikli maddenin gücü, tam yükte çalışırken belirlenmeli ve Cos değeri, mevcut bilgilere ve yerinde sensörlerin sayısına göre kesin olarak bilinmelidir.

Başlamak için cos1'e bakalım. İstenen değerin Cos2 olduğunu varsayacağız. Güç çıkışının X W (watt) olduğunu söyleyin. Verilen Cos 1 sayısını kullanarak 1 açısını, Cos 2 değeri ile 2 açısını bulmalıyız. Kondansatörün kapasitansı (Qc) aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir. Cevap kVAR şeklinde verilecektir.

Benzer Konular

Cevap Yaz