Kelebek Hastalığı

Kelebek Hastalığı

Kelebek Hastalığı

Günümüzde kelebek hastalığı nedir, sorusunun cevabını araştırmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Kelebek hastalığı, tıp kavramlarında Lupus olarak bilinmektedir. Kişilerde meydana gelen bu hastalık cilt ile mukozalara etki etmektedir. Kelebek hastalığı genel olarak, kişilerde nadir olarak görülen bir genetik hastalıktır.

Kişilerin sağlığını olumsuz olarak etkileyecek olan bu durum, derinin ve mukoza zarının bütünlüğünü sağlayan proteinlerin kod yapısını oluşturan genlerle ilgilidir. Bu genler mutasyona uğrayarak bu hastalığın oluşmasını sağlamaktadır. Dilerseniz daha detaylı olarak “Kelebek Hastalığı veya “Lupus” inceleyelim. Keyifli okumalar dileriz!

 

Kelebek Hastalığının Mevcut Belirtileri Nelerdir?

Kelebek hastalığı mevcut olan kişiler veya bu hastalık ile ilgili şüpheleri olarak kişiler, bu konuyu detaylı bir şekilde araştırmaktadır. Kelebek hastalığının ortaya çıkmasında yer alan belirtiler, hastalığın tür yapısına ve şiddetine göre değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Aşağıda kelebek hastalığının bazı belirtileri maddeler halinde listelenmiştir. Tabi ki, en doğru bilgi için alanında uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

 • Deride ve mukozada kabarcıklar oluşması
 • Ağrılı cilt lezyonlarının oluşması
 • Yara izi ve cilt kalınlaşmasının meydana gelmesi
 • Tırnak distrofisi (tırnaklarda görüntü bozukluğu oluşması)
 • Diş çürüğü ve diş eti hastalığının ortaya çıkması
 • Ağır vakalarda yutma ve nefes almakta zorluğu yaşanması

 

Kelebek Hastalığının Belirgin Nedenleri Nelerdir?

Kelebek hastalığı, derinin ve mukoza zarının bütünlüğünü oluşturan proteinler ile ilgili bir hastalıktır. Kişilerde var olan bu genler, cilt katmanlarının birbirine sabitlenmesinden sorumlu olan kolajen, laminin ve integrinleri içermektedir. Bu proteinler kusurlu veya eksik olduğu zaman ise cilt kırılgan hale gelir ve su toplamaktadır. Bu nedenler genel olarak kelebek hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.
 

Kelebek Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kelebek hastalığının teşhisi, hastane muayene, genetik durum öyküsü ve genetik testler kullanılarak net bir şekilde konmaktadır. Bunun yanı sıra kelebek hastalığının teşhisi için deri biyopsisi de yapılabilir. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılan biyopsi, derideki ayrılma düzeyine ve kabarcıkların yerleşimine göre farklı dört ana kelebek hastalığı türünü sınıflandırmada yardımcı olmaktadır.

 

Kelebek Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kelebek hastalığı tedavisi, semptomların yönetilmesi ve komplikasyonların önlenmesini hedefleyerek yapılan bir tedavi sürecidir. Tedavi seçenekleri hastalığın türü ve şiddeti göz önüne alınarak belirlenir. Kelebek hastalığının tedavisi için kullanılan bazı yöntemler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Yaranın iyi bir şekilde bakımı
 • Ağrı ile mücadele etme yöntemi
 • Enfeksiyonu önleme
 • Fiziksel ve mesleki terapi
 • Beslenme desteği
 • Cerrahi müdahale
 • Psikolojik destek

Kelebek hastalığıyla yaşayan bireyler için doğru tedavi ve bakımın sağlanması oldukça önemlidir. Kişilerde meydana gelen bu nadir hastalığı tanıdıktan sonra, uygun tedavi ve destekle semptomların yönetimi mümkün olacaktır.

 

** Yukarıda içerikte yer alan bilgiler, internet üzerinde var olan bilgiler baz alınarak yazılmıştır. Bu içerik, hiçbir şekilde öneri niteliği ve kesin bilgi niteliği taşımamaktadır. En doğru bilgiye ulaşmak için, alanında uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz!

Benzer Konular

Cevap Yaz