İngiliz Bilim İnsanları Kök Hücrelerden Fare Embriyoları Yaratıyor, Sperm veya Yumurta Gerekmiyor

İngiliz Bilim İnsanları Kök Hücrelerden Fare Embriyoları Yaratıyor, Sperm veya Yumurta Gerekmiyor

İngiliz Bilim İnsanları Kök Hücrelerden Fare Embriyoları Yaratıyor, Sperm veya Yumurta Gerekmiyor

İngiliz Bilim İnsanları Kök Hücrelerden Fare Embriyoları Yaratıyor, Sperm veya Yumurta Gerekmiyor

Birleşik Krallık'tan araştırmacılar, yumurta veya sperm hücreleri kullanmadan bir fare embriyosunun genetik mühendisliğini başarıyla gerçekleştirdiklerini iddia ediyorlar. Kök hücre içeren tohumların beyin, kalp ve diğer organları geliştirmeye başlaması bir hafta kadar sürdü.

Bilim adamları, araştırmalarının bir gün insan hamileliğinin ilk üç ayında meydana gelen yaygın düşüklere ışık tutacağı ve laboratuvarda nakledilebilir organ yetiştirme yöntemleri geliştirmeleri için onlara ilham vereceği konusunda büyük umutlar taşıyor. Bu arada bilim adamları, bulgularının bir gün, bir insanın ilk üç aylık döneminde meydana gelen yaygın düşüklere ışık tutacağını umabilirler.

Araştırmacılar, embriyoların doğal ortamlarında nasıl geliştiğini gözlemleyerek biyoloji hakkında çok fazla bilgi edindiler. Bununla birlikte, gerçek hayatta görülmesi zor olan birçok gelişim aşaması vardır. Bu zorlukların bazıları, belirli bir dereceye kadar laboratuvarda yapılan embriyolar geliştirme yeteneği ve yapay ancak basitleştirilmiş bireysel organ veya embriyo modelleri üretme gücü gibi araştırmalardaki gelişmeler sayesinde karşılandı ve üstesinden gelindi.

Öte yandan, bu yeni araştırma, sıfırdan işlevsel bir fare embriyosu yaratmaya yönelik ilk başarılı girişimlerden biri gibi görünüyor. Cambridge Üniversitesi'nden bir bilim insanı ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Perşembe günü, uzun yıllara yayılan ve Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmanın bulguları Nature dergisinde yayınlandı. Üç temel embriyonik kök hücre türünü uygun karışım ve ortamda dikkatli bir şekilde birleştirerek birbirleriyle iletişim kuran ve normal bir tohumla karşılaştırılabilir bir şekilde gelişen bir embriyo yarattılar.

Bunu takiben hücreler, yolk kesesi, beyin ve atan kalp gibi embriyonun temel yapılarında kendilerini organize etmeye başladılar ve gelişim erken aşamalarda ilerlemeye başladı. Embriyoların inkübatörde 8,5 güne kadar hayatta kalabildiği keşfedildi.

Ekibin sentetik bir fare embriyosu yarattıklarına dair iddiası, kelimenin tam anlamıyla türünün ilk örneği değil. 1 Ağustos'ta İsrailli araştırmacılar tarafından Cell dergisinde laboratuvarda yetiştirilen tohumları anlatan bir makale yazıldı.

İsrailli Bilim İnsanları Ne Diyor?

Birleşik Krallık'tan yazarlar, İsrail'den gelen makale yayınlanmak üzere gönderilmeden önce raporlarının yaklaşık bir yıldır gözden geçirildiğini ve modellerinin bugüne kadarki herhangi birininkinden daha karmaşık olduğunu iddia ettiklerini belirttiler. İsrailli yazarlar, İsrail'den gelen raporun yayınlanmak üzere sunulmasından önce makalelerinin bir yıla yakın bir süredir incelenmekte olduğuna dikkat çektiler.

Çalışmanın yazarlarından Cambridge Üniversitesi'nde memeli gelişimi ve kök hücre biyolojisi profesörü olan Magdalena Zernicka-Goetz düzenlediği basın toplantısında, bunun araştırmacıların beyin gelişimini bağlam içinde incelemelerini sağlayan ilk model olduğunu belirtti. Bunu tüm fare embriyosunun gelişimi üzerine söyledi.

Zernicka-Goetz ve ekibinin üyelerine göre, bu çalışmanın bulguları, insanlar daha var olduğunun farkına bile varmadan gebeliğin başarısız olmasına neden olabilecek birçok faktörün belirlenmesine yardımcı olacaktır. Hamileliklerin yüzde yirmi ila yüzde ellisinin düşükle sonuçlandığı tahmin edilmektedir.

Bunun nedeni, in vitro fertilizasyon yoluyla oluşturulan birçok embriyonun rahim duvarına implante edememesi veya başka bir şekilde büyüyememesidir. Bilim adamları başka hiçbir şey öğrenmeseler bile, gelişimin bu erken aşamalarını ayrıntılı olarak incelemek onlara insanın evrimi hakkında önemli miktarda şey öğretecektir.

Zernicka-Goetz, bu gelişim aşamasını "kesinlikle fevkalade karmaşık" olarak nitelendirdi ve "hayatımızın geri kalanı için son derece alakalı bir anlamı olduğunu" söylemeye devam etti.

Bu araştırmadan ortaya çıkabilecek potansiyel bir sağlık uygulaması, fetal kusurların daha doğru bir doğum öncesi teşhisidir. Bu araştırmadan başka birçok potansiyel sağlık uygulaması da ortaya çıkabilir.

Örneğin daha önceki çalışmaları, embriyonun bir dereceye kadar kendi kendini onarabildiğini göstermiştir; sonuç olarak, kusurlu hücrelere sahip tüm kaynaklar sağlık sorunları geliştirmeye devam etmeyecektir. Uzun vadede, burada öğrendiğimiz bilgiler, tamamen işlevsel yapay organların geliştirilmesinde bize yardımcı olabilir.

Buna rağmen, henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve bu çalışma ve diğer ilgili çalışmalar sonucunda çok sayıda etik kaygı ortaya çıkacaktır. Geçen yıl, Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği, insan embriyolarının laboratuvar ortamında yetiştirilmesine ilişkin 14 günlük sınırı vaka bazında değerlendirmeyle değiştirmeye karar verdi.

Bu, süreci daha insancıl hale getirmek için yapıldı. Bu kuralların basit insan embriyo modelleri için geçerli olmaması mümkün olsa da muhtemelen Zernicka-Goetz ve diğer bilim adamlarının bir gün geliştirebilecekleri gibi daha karmaşık insan embriyo modelleri için gerekli olacaktır. Grup, yapay insan embriyoları araştırma ve geliştirmelerine devam etmeye kendini adamıştır.

Ancak en önemli zorluk, laboratuvarda erken gelişim aşamalarında hayatta kalabilen sentetik fare embriyolarının yaratılmasıdır (farelerin tamamen gelişmesi yaklaşık 20 gün sürer). Ayrıca araştırmacılar, bu tür gelişmeler için gerekli olma olasılığı yüksek olan yapay rahim veya plasenta benzeri yapılar oluşturmak için büyük çaba sarf etmektedirler.

Aynı İsrailli araştırma ekibi, geçen yıl embriyoların bir beher içinde altı güne kadar hayatta kalabileceğini gösterdi ve Cambridge'den bir grup, buna benzer bir yöntem üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Benzer Konular

Cevap Yaz