Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep in en önemli simgelerinden olan Gaziantep Kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tarihi günümüzden 6000 yıl öncesine, kalkolitik döneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulduğu, M.S II-III yüzyıllarda ise kale ve çevresinde “Theban” isimli küçük bir kentin olduğu bilinmektedir.

Kalenin bir tepe üzerine ve bir su kaynağının üzerine kurulan bu tarihi kale hakkında çeşitli rivayetler ve efsanelerde oranın yaşayan halkı tarafından da bilinir. Efsaneye göre bu kaleyi zengin ve varlıklı bir ailenin kızı değerli ve büyük bir yüzüğünü satarak yaptırdığı ve isminin kala-i füsus (yüzük kalesi)olarak bilinen efsanedir. Halk arasındaki çeşitli rivayetlere göre bir su kaynağı üzerine kurulan bu kalenin şehir ’in yedi noktasına su dağıtımı yaptığı rivayet edilmektedir. Bunlardan bazıları bulunmuş ve belediye tarafında insanların gezip görmesi için kasteller adı altında turizme açılmıştır. Bilinen bu üç su kaynağı dışında dört su kaynağının da olduğu söylenmektedir bunun yanı sıra kalenin şehir ‘in pek çok yerine gizli tünellerin olduğu söylenmektedir. Hatta bunlardan bir tanesini Gaziantep Belediyesi tarafından şehir ‘in dülük diye adlandırılan bölgeye kadar uzandığını hakkında halka bilgi vermiş ve gerekli çalışmaların yürütüldüğüde söylenmiştir.

Bu tarihi ve gizemleri ile dolu olan kalenin Gaziantep’in birçok bölgesinden görüldüğü ve eşsiz bir manzaraya da ev sahipliği yaptığı aşikardır.

Benzer Konular

Cevap Yaz