Gaziantep Fıstık Fiyatları

Gaziantep Fıstık Fiyatları

Gaziantep Fıstık Fiyatları

Gaziantep fıstık fiyatları özellikle severleri tarafından araştırılmaya başlandı. Tatlılarda ve yemeklerde kullanıldığında ayrı bir lezzet veren Gaziantep fıstığının seveni çoktur. Türk mutfağında da oldukça önemli bir yeri olan Gaziantep fıstığının kilosunun ne kadar olduğu merak edilir.

Gaziantep fıstığının en çok yetiştirildiği yer Gaziantep’in Nizip ilçesi. 2022 Gaziantep fıstık fiyatları belirlenmesinde bu şehrin yeri oldukça büyük. Gaziantep’te fıstık yetiştiriciliğinin en çok olduğu yer Nizip ilçesi. Bu nedenle fıstık fiyatlarının ne kadar olacağı da bu ilçede belirleniyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ekonomisine can veren Gaziantep fıstığı Türk mutfağının her yerinde kullanılır. Antep fıstığı denildiğinde akıllara ilk baklava ve tatlı çeşitleri gelir. Yemeklere konulabilen ve süslemelerde kullanılabilen fıstığın müptelası çoktur.

Gaziantep fıstığı fiyatları her sabah Nizip ilçesinde açıklanıyor. Açıklanan bu fiyata göre ise Türkiye genelinde de fiyat belirlemesi yapılıyor.

Yüz milyonlarca getirisi olan Antep fıstığı Nizip ilçesinden Türkiye’ye yayılıyor. Peki Gaziantep fıstığı fiyatları ne kadar? Antep fıstığı fiyatı neye göre belirleniyor? Detaylarıyla inceleyelim.

Gaziantep Fıstık Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Gaziantep fıstık fiyatları belirleyen ilçenin Nizip olduğunu belirtmiştik. Nizip ilçesinde bir günde ortalama 3 bin ton Antep fıstığı hasat edilir. Hasat edilen bu fıstıklar tüm Türkiye’ye gönderilir ve sofralarda yerini alır.

Son zamanlarda  fazla fiyatlara sahip olduğu söylenen Gaziantep fıstık fiyatları neden bu kadar pahalı? Fiyat belirlemesinde Nizipliler hangi konuyu baz alıyor. Antep fıstığı fiyatları şu şekilde açıklanabilir:

  • Her sabah Antep fıstığı satın alacak olan tüccarlarla ortak bir fiyat belirlemesi yapılır.
  • Belirlenen bu fiyatta Antep fıstığının ekimi sırasındaki harcamalar göz önünde bulundurulur.
  • Bunun yanında tüccarların satın aldıkları Antep fıstığını satarken ne kadar kâr koyacakları göz önünde bulundurulur. 
  • Gaziantep fıstık fiyatları konuşularak satın alındıktan sonra işletmelere gönderilir.
  • İşletmeler bir gün içerisinde fıstıkları işlerler. İşleme masrafları da Gaziantep fıstık fiyatları artıran etkendir.
  • İşletmeler sonrasında araçlarla fıstıkların nakliye işlemine başlarlar. Nakliye işlemlerindeki her masraf Antep fıstığının fiyatını artırır.
  • Daha sonra Türkiye geneline yayılan Antep fıstıkları raflarda yerini alır ve belirlenen fiyattan satışa sunulur.

Geçen Yıl Gaziantep Fıstık Fiyatları Ne Kadardı?

Her yıl büyük oranda zamların geldiği Gaziantep fıstık fiyatları konusunda  önceki yılın fiyatları merak edilir. Türk mutfağının göz bebeklerinden olan Antep fıstığının fiyatları pek çok besinin fiyatlarını da etkiler. Örneğin Antep fıstığı fiyatı arttıkça içerisine konulan tatlıların da kilogram fiyatı artar.

2009 yılında kilosu 17 TL olan Antep fıstığı gün geçtikçe zamlanmıştır. 2010 yılında 23 TL, 2011 yılında 26 TL, 2012 yılında ise 27 TL olur. Fiyatları böyle giderken 2014 yılında 47 TL’ye dayanır. 2017 yılında 63 TL ile dudak uçuklatır.

2018 yılında 83 TL’ye dayanan Gaziantep fıstık fiyatları artık düşürülemez olmuştur. Her geçen gün zam alan Antep fıstığı 2019 senesinde 110 TL olur. Pandemi etkisiyle 2020 yılında 119 TL’ye yükselir.2021 yılında ise biraz düşüş yaşanır.

Gaziantep fıstık fiyatları 2021 senesinde 103 TL’ye geriler. Ancak bu kısa süreli bir gerilemedir. 2021 yılının son aylarına doğru 122 TL’ye çıkar.  Birkaç ay içerisinde fiyatlarda bu kadar büyük yükselişler olması ise merak uyandırır.

2022 Gaziantep Fıstık Fiyatları Ne Kadar?

Aldığı zamlarla adından söz ettiren Gaziantep fıstık fiyatları son zamanların da en popüler konusu olmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ekonomisinde can damarı olan Antep fıstığı her yerde kullanılır.

Tatlılardan, çikolatalara ve süsleme malzemelerine kadar birçok yerde bulunan Gaziantep fıstık fiyatları artması sevenlerini üzer. Antep fıstığı severler Gaziantep fıstık fiyatları 2022 yılını da merak eder. Birkaç yıldır olduğu gibi bu sene de Antep fıstığı fiyatları yüksektir.

Gaziantep fıstık fiyatları 2022 yılı için 180 TL olarak belirlenmiştir. Antep fıstığına zam gelmesinde ülke genelindeki benzin ve gübre fiyatları gibi pek çok konu etkilidir.  Antep fıstığının bir diğer türü olan kırmızı kabuklusunun fiyatı ise 85 TL olarak belirlenmiştir.

Gaziantep fıstıklarının diğer çeşitlerinde ise 100 TL gibi bir fiyat belirlenmiştir. Çeşitlerin arasında fiyat farkı olmasının nedeni ise işlenme ve kalite farkları olarak geçer. Hal böyle olunca genellikle kırmızı kabuklu Antep fıstığı satın alınmaya başladı. Dondurma ve gıda sektörü gibi alanlarda Antep fıstığının bu cinsi tercih ediliyor.

Benzer Konular

Cevap Yaz