Dünden Bugüne Türkiyede En Çok Okunan Kitaplar

Dünden Bugüne Türkiyede En Çok Okunan Kitaplar

Dünden Bugüne Türkiyede En Çok Okunan Kitaplar

Türkiye’de en çok okunan kitaplar, kitap okumayı sevenler için araştırılan konulardan birisidir. Türk edebiyatının bazı kült eserleri bulunur. Bu eserler üzerinden ne kadar yıl geçerse geçsin tarihleri aşmayı başarır.

Usta yazarların en güzel eserleri tarih sayfalarında tahtını korur. Konu veya kişileriyle hafızalara kazınan çok sayıda kitap vardır. Bu nedenle Türkiye’de en güzel kitaplar aramaları yapılır.

Peki Türkiye’de en güzel kitaplar hangileridir? Hangi yazarın kitabı tarih sayfalarını aşıp, en çok okunan kitaplar kategorisine girmiştir? Detaylarıyla inceleyelim.

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar Top 6

Türkiyede en çok satan kitaplar

Türkiye’de en çok okunan kitaplar konusunda uzun zamandır araştırmalar yapılır. Hangi yazarın eserinin sonraki nesillere geçtiği ve tahtını koruduğu merak edilir.

En çok okunan kitaplar kitapseverlerin ilgisini daha çok çekmiştir. Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında bulunan yazarlar hem Türk hem yabancı olabilir. Uzun yıllardır en çok okunan kitaplar şu şekildedir:

  • Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali
  • Küçük Prens- Antoine de Sain
  • 1984-George Orwell
  • Sineklerin Tanrısı- William Golding
  • Kafamda Bir Tuhaflık- Orhan Pamuk
  • Yabancı- Albert Camus

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

Usta yazarımız Sabahattin Ali’nin bu kitabı en çok okunan kitap olmuştur. 1943 yılında yayımlanan bu kitap yıllara meydan okuyarak günümüzde de raflarda yerini almıştır. Hakikat gazetesinde bölüm olarak yayımlanmaya başlayan kitap sonrasında basılmıştır.

Türkiye’de en güzel kitaplar arasında bulunan kitap konusuyla ilgiyi üzerine çekmiştir. Maria Puder ile Raif Efendi’nin aşkını anlatır. Kitap sonunda okuyucular hiç beklemediği bir sonla karşılaşır. Kitap hali o kadar popüler olmuştur ki sinemaya uyarlanmıştır. Aynı başarıyı sahnede de gösterebilmiş bir kitaptır.

Küçük Prens- Antoine de Sain

Türkiye’de en güzel kitaplar arasında bulunan kitap 1943 yılında yayımlanmıştır. Masalsı bir anlatımı olması nedeniyle çocuk kitabı kategorisindedir. Ancak bu kitap aslında büyükler için yazılmış bir kitaptır.

Dünyada en çok okunan kitap olma özelliğine de sahiptir. Kıtaları aşarak farklı ülkelere ulaşabilmiştir. Bu güzel eserde çocukların gözünden büyüklerin saçma dünyası anlatılır.

Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında bulunan kitabın konusunu yazarın hayatının oluşturduğu düşünülür. Buna kanıt olarak pilot olan yazarın uçağının çöl ortasına düşme hikayesi anlatılır.

1984-George Orwell

Türkiye’de en çok okunan kitaplar listesinde bulunan kitabın konusu oldukça ilginçtir. Kitap alegorik, distopik ve aynı zamanda da bir siyaset kitabıdır. Distopik bir dünyada geçen olaylar okuyucuyu heyecanlandırır.

En çok okunan kitap olması özelliğini bu ilginç konusu ile almıştır. 1949 senesinde yayımlanan kitap tarih sahnelerinde ilerleyerek günümüzde bile hâlâ popülerliğini korur. Bir dönem sansüre uğraması nedeniyle de sansür kalktıktan sonra ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır. Yeni dünya düzenini yansıtan kitapta 3. Dünya savaşı sonrası olacaklar anlatılır.

Sineklerin Tanrısı-William Golding

Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında en popüler olanlarından birisidir. Alegorik bir anlatımla işlenen olaylar okuyucunun ilgisini çekmeyi başarır. 1954 yılında yayımlanan kitap büyük ödüllere de sahiptir. Bu büyük ödüllerden birisi Nobel Edebiyat ödülüdür.

Bu alanda oldukça nadir verilen ödül kitaba layık görülmüştür. Genç yetişkin kategorisinde bulunan kitap yıllar sonra bile adından söz ettirmeyi başarır. Kitap bazı yayınevlerinde Bizim Dünya adıyla da yayımlanmıştır. Dünyada bulunan liderlerin savaşını ve sonrasında meydana gelen büyük yıkımları konu edinir.

Kafamda Bir Tuhaflık-Orhan Pamuk

Henüz yakın bir tarih olan 2014 senesinde yayımlanmasına rağmen Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasındadır. Kitap aslında İstanbul’u anlatan bir resimdir. 1969 ile 2012 yılları arasındaki İstanbul’u, İstanbul’un değişimini anlatır. Bu anlatımını pek çok farklı insan gözünden yapmasıyla da önemlidir.

Roman ismini, yazarı çok etkileyen bir dizeden alır. “Kafamda bir tuhaflık vardı.” kısmıyla başlayan William Wordsworth’un  şiiri, yazarı oldukça etkilemiştir. İstanbul’a ait olan düşüncelerini ise bu  dizelerden aldığı ilhamla yansıtmıştır. Kitaptaki olaylar okuyucuyu içerisine çeker.

Yabancı-Albert Camus

1942 yılında yayımlanan bu kitap Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında yerini alır. Albert Camus’un en önemli yapıtı olarak nitelendirilmesi ise abartı değildir. Yayımlandığı yıldan itibaren dikkatleri üzerine çekmiştir. Dünyanın boş ve anlamsız olduğu düşüncesi gibi çok sayıda tez savunulur.

Kısa bir zaman diliminde geçen olaylar karakter üzerinde büyük etkiler yapar. Varoluşsal sorgulamalar, ölümü bile kabul etme gibi düşünceler okuru heyecanlandırır. Topluma yabancılaşma bu kitabın en büyük düşüncesidir. Her okuyan birey kendisinden bir parça bulabilir.

Benzer Konular

Cevap Yaz