DİNOZORLAR NASIL YOK OLDU

DİNOZORLAR NASIL YOK OLDU

DİNOZORLAR NASIL YOK OLDU

Günümüzde filmlere popüler bir konu olan dinozorlar 150 milyon yıl boyunca varlıklarını sürdürmüşlerdir. 1500 ile 2500 civarı türlerinin olduğu tespit edilen dinozorlar yaklaşık 65 milyon yıl önce birden bire ortadan kayboldular. En bilinen türleri Tiranozor, Sauropod, Ceratopsian, Raptor, Terapod, Titanozor, Ankylosaurus olup aniden kayboluşları hakkında birkaç teori öne sürülmüştür.

 

 

En çok öne çıkan teori meteor teorisi olmakla birlikte başka teoriler de bulunmaktadır. Biz burda meteor teorisini inceleyeceğiz.

Meteor teorisine göre 12 km çapında bir göktaşı Dünya'ya saatte 1500 km hızla Güney Amerika'nın Meksika bölgesine çarpmıştır. Bu çarpışmayla beraber Dünya'nın yüzeyi fazlaca kir ve tozla kaplanarak atmosfer kirlenmiş, orman yangınları çıkmış, gökyüzü tamamen kararmış ve nefes alınmaz bir ortam oluşmuştur. Bu kir ve tozun Dünya'nın yüzeyine çökmesiyle bitkiler büyüyememiş, besin zincirleri bozulmuş, etçil ve otçul beslenen dinozorlar yiyecek sıkıntısı çekmeye başlamışlardır. Bu arada yaşanan talihsiz olaylar Dünya'nın aşırı derecede ısınmasına sebep olarak, canlı yaşamının 3/4ünün yok olmasına sebep olmuştur. Bu yok oluşta en büyük darbeyi dinozorlar alarak, bazı hayvan türleri ve bitki türleri hayatta kalmışken maalesef dinozorların tümü bu süreçte yok olmuşlardır.

 

 

Benzer Konular

Cevap Yaz