Cildinizi Yenileyecek Ev Yapımı Peeling Tarifleri

Cildinizi Yenileyecek Ev Yapımı Peeling Tarifleri

Cildinizi Yenileyecek Ev Yapımı Peeling Tarifleri

Ev yapımı peeling tarifleri ile cildiniz yenileyerek çok daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmak mümkündür. Cilde uygulanan peeling işlemi çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle ciltte oluşan ölü derinin atılmasına en büyük yardımcılardan biridir. Ölü derinin cidden atılması ile birlikte pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkar. Evde kolay bir şekilde hazırlanabilir olmasından dolayı herkesin yapabileceği tariflerdir. Peeling uygulaması esnasında cilde masaj yapıldığı için kan dolaşımı hızlanır ve daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkmış olur. İçerisinde kimyasal madde bulunduran peelingleri tercih etmeyen kişilerin bu tarifler ile istedikleri görünüme kavuşması mümkündür. Peeling kullanımı cilt bakım rutini içerisinde mutlaka bulunması gereken aşamalardan biridir. Özellikle cilt lekesi ve sivilce gibi problemler yaşayan kişilerin peeling işlemini atlamadan düzenli olarak yapması gerekir.

Ev Yapımı Peeling Tarifleri: Türk Kahvesi Peelingi

Türk kahvesi ile hazırlanan peeling canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını hızlandıran ev yapımı peeling tarifleri içerisinde yer alan Türk kahvesi peelingi özellikle leke problemi yaşayan kişiler için son derece büyük bir fayda sağlar. Yapımı da son derece kolay olduğu için herkes tarafından tercih edilen peeling işlemlerinden biridir. Türk kahvesinin içerisinde kalan telvelerden yapılmaktadır.

Malzemeler ve Uygulama;

- Bir çay kaşığı zeytinyağı

- Bir yemek kaşığı kahve telvesi

- Yağlı ciltli kişiler için birkaç damla limon, kuru ciltler için ise bir çay kaşığı bal

Tüm bu malzemeler bir kabın içerisine alınarak iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım mı çok fazla bastırmadan cildinize nazik bir şekilde uyguluyorsunuz. Dairesel hareketler yaparak ovalamaya özen göstermek gerekir. Çok sert bir şekilde yapıldığı zaman ciltte kızarıklık ve tahriş gibi durumlar söz konusu olur. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyiniz. Haftada bir defa yapmanız uygundur.

Ev Yapımı Peeling Tarifleri: Karbonat Peelingi

Ev yapımı peeling tarifleri arasında karbonat peelingi de yer almaktadır. Son derece etkili bir temizleme özelliği vardır. Cilt üzerinde en büyük etkisi oluşan lekeleri ortadan kaldırmaktır. Sivilcelerden kaynaklı oluşan lekeler karbonat peelingi ile ortadan kalkar. Peeling maskesi olarak kullanmak için de uygundur. Fakat bu peelingi uygularken cildinizin hassasiyetini göz önünde bulundurmanız gerekir. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ilk olarak yüzünüzün bir kısmına uygulayıp herhangi bir kötü sonuç almadıktan sonra tüm yüzünüze uygulamanız gerekir. Düzenli kullanımı ile birlikte lekelerin ortadan kalktığını ve cilt renginin düzenlendiğini görmek mümkündür.

Malzemeler ve Uygulama;

- Birkaç damla limon

- 1 çay kaşığı zeytinyağı

- 3 çay kaşığı karbonat

Malzemelerin hepsi bir kap içerisinde homojen olana kadar karıştırılır. Daha sonra cildinize yavaş hareketler ile sürerek bir süre bekletmeniz gerekir. Maske olarak uygulamak isteyen kişilerin 15 dakika kadar cildinde bekletilmesi gerekir. İçerisinde yer alan limon sayesinde oluşan sivilcelerin yok olmasına da yardımcı olur. 15 dakika beklettikten sonra ılık bir su ya da havlu yardımı ile cildinizi temizlemeniz gerekir.

Ev Yapımı Peeling Tarifleri: Kil Peelingi

Kil hem maske hem de peeling yapımında kullanılan malzemelerden biridir. Pek çok faydası ile ön plana çıkmayı başaran kil, içerisinde bulundurduğu A ve E vitamini sayesinde cildin beslenmesine yardımcı olur. Sivilce ve siyah noktaları kurutucu etkisi olduğu için daha çok sorunlu cilde sahip olan kişilerin tercih etmesi gereken peeling çeşitlerinden biridir. Pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka bu peelingi denemesi gerekir. Evde kolay bir şekilde hazırlanıyor olması da tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Ev yapımı peeling tarifleri arasında yer alan kil peelingi aynı zamanda maske olarak da kullanılabilir.

Malzemeler ve Uygulama;

- 1 tatlı kaşığı beyaz kil

- 1 tatlı kaşığı mısır unu

- Su

1 tatlı kaşığı mısır unu ve bir tatlı kaşığı beyaz kil kabın içerisine alındıktan sonra üzerine yavaş yavaş su eklenmeye başlanır. Hafif koyu bir kıvam alana kadar su eklemeye devam edilir. Çok sulu bir yapıda olmasını engellemek için ölçülü bir şekilde su ilave etmek gerekir. Iyice karıştırarak kafam alması sağlanır. Daha sonra yüzünüze uygulayıp masaj yapmanız gerekir. Masajdan kaynaklı olarak kan dolaşımı hızlanır. Bu durum cildinizin daha canlı olmasına yardımcı olur. Daha sonra cildinizde 15 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkamanız gerekiyor. Kil peelingi haftada bir defa uygulanmalıdır. Düzenli bir şekilde uygulandığı zaman cildinizdeki renk açılımını görmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda sivilceden kaynaklı oluşan lekelerin de yok olduğunu görmek mümkün olacaktır.

Benzer Konular

Cevap Yaz