Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin yıllara göre fiyatı ne kadar? Sorusu son zamanlarda oldukça popülerdir. İlk kripto paralar yaklaşık 9 yıl önce faaliyete geçmiştir. O zamandan bu yana adından söz ettiren çok sayıda kripto para birimi vardır. Bitcoin de popüler kripto paralardan birisidir.

Bitcoin, 2009 yılında ilk kez kullanım ağına girmiştir. Sonraki yıllarda ise başarılı olabilen ilk kripto para olarak tarihe geçti. Bitcoin ağı oldukça güvenli bir ağdır. Bu nedenle en çok tercih edilen kripto paralardan birisi olmuştur.

Bitcoin neden bu kadar yükseldi? Sorusu üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Bunun en önemli sebebi devletlerin kripto paralara yasal düzenleme yapmamasıdır. Yasal düzenlemenin olmaması Bitcoin’in  bu kadar yükselmesinin temel sebeplerinden birisidir. Bitcoin’in piyasaya çıkmasının ardından çok sayıda kripto para birimi türemiştir.

Ancak hiçbiri Bitcoin’in ulaşabildiği seviyeye ulaşamamış ve Bitcoin kadar başarılı olamamıştır. Peki Bitcoin yıllara göre fiyatı nasıl değişmiştir? İlk çıktığı zamanlarda bir adet Bitcoin’in fiyatı ne kadardır? Bitcoin’in bu kadar yükselmesindeki temel sebep nedir? İnceleyelim.

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı Ne Kadar?

Bitcoin’in bu kadar yükselmesinin nedenini araştıran kişiler Bitcoin yıllara göre fiyatı konusunda da araştırma yapar. Bitcoin’in ilk çıktığı yıllardaki fiyatı elbette şimdiki kadar yüksek değildi. Çıktığı ilk zamanlarda pek fazla değeri olmayan Bitcoin, günümüzde ise oldukça değerli bir durumdadır.

Yıllar geçtikte fiyatında rekor noktalara gelen Bitcoin adından en çok söz ettiren kripto paradır. Öyle ki Bitcoin’in ilk çıktığı 2009 yılında fiyatı oldukça değersiz olarak belirlenmişti. Bitcoin yıllara göre fiyatı ne kadar? Şu şekilde açıklayabiliriz:

  • İlk çıktığında Bitcoin ne kadardı? Sorusuna, 2009 yılında tamı tamına 0 dolar olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.
  • Aradan geçen birkaç yılın ardından 2011 yılında ise bir Bitcoin 6,05 dolara yükseldi.
  • 2012 yılında 8,46 dolara çıktı.
  • 2013 yılında  Bitcoin 189 ,54 dolara ulaştı.
  • 2014’te 526,02 dolar olmasıyla geçmişte Bitcoin fiyatları konusunda araştırmalar artış gösterdi.
  • 2015’te 272,36 dolar, 2016’da 567 dolar, 2017’de  4,001 dolara yükseldi.
  • 2018’de  7,558 dolara, 2019’da 7196, 2020’de 29,000 dolara geldi.
  • 2021’de 44,337, 2022’de  41,800 dolara ulaştı.

Bitcoin Neden Bu Kadar Yükseldi?

Bitcoin yıllara göre fiyatı oldukça fazla değişim göstermiştir. İlk çıktığı zamanlarda değersiz olmasına rağmen günümüzde kripto paraların göz bebeği haline gelmiştir. Yıllar içerisindeki hızlı yükselişinin ardından insanlar neden bu kadar yükseldiği konusunda araştırmalar yaparlar. Bitcoin’in değerinin yükselmesinin nedenlerini ve gelecekte nasıl olacağını araştırırlar

Bitcoin yıllara göre fiyatı artmasındaki en önemli faktör arz ve talep dengesidir. Geçmişten günümüze kadar Bitcoin’e olan ilgi artmıştır. Bu da Bitcoin’in fiyatında yüksek oranlarda artışa neden olmuştur.

Bunun haricinde Bitcoin yıllara göre fiyatı değişmesinde bir diğer sebep ekonomik hareketlenmelerdir. Ülkeler arasındaki ticari savaşlar ya da ticari faaliyetler artmasındaki bir diğer etken olarak yer alır.

Dünya üzerindeki enflasyon dengelerinin değişmesi Bitcoin yıllara göre fiyatı değişmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. Aynı zamanda Bitcoin ilk çıktığı günden bu yana teknolojik gelişmeler artmıştır. Bu teknolojik gelişmeler ve dijital platformların değer kazanması da fiyatı artıran bir diğer sebeptir. Yatırımcılarına sağladığı güvenlik nedeniyle de insanların güvenini kazandı ve her geçen gün değerlendi.

Bitcoin Hangi Yıl Ne Kadardı?

Her geçen yıl bazı değerlere bağlı olarak yükselen Bitcoin yıllara göre fiyatı alım gücünde etkili olmuştur. Gün geçtikçe fiyatı yükselirken, alım gücünde de değişiklikler meydana gelir. 2010 yılında bir Bitcoin’le 2 adet pizza sipariş edilebilirdi.

Geçmişte Bitcoin fiyatları ile alım gücünün  değişmesiyle 2011 yılında bir kilogram kıyma alınabilecek değere geldi. 2012 yılındaki fiyatıyla sürülebilir çikolata alınabilir hale geldi. Aynı zamanda 3 paket cips de satın alınabilirdi.

2013 yılında ise büyük yükselişler gerçekleşti. Bitcoin yıllara göre fiyatı artış gösterdikçe alınacak ürünler de büyüdü. 2013 yılında akıllı telefon alınabilir hale geldi. 2014 yılında iPhone ve market alışverişi yapılabilirdi.

2015 yılında bir adet televizyon, 2017 yılında ise bir araba satın alınabilir hale geldi. 2018 yılında altın çağını yaşayan  Bitcoin ile televizyon ve ek olarak birbirinden farklı oyunlar alınabilirdi. 2019 yılında tüm beyaz eşya seti, 2020 yılında spor araba alınabilecek duruma geldi. 2021 yılında BMW, 2022 yılında ise oldukça lüks bir tekne satın alınabilir.

Benzer Konular

Cevap Yaz