Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Bir BES izin talep formu sözleşmesinde aynı kişinin hem ödeyici hem de katılımcı olması düşünülebilir. Hiçbir rolün doldurulması gerekmez. Burada ödemeyi yapan kişinin adı değil, katılımcının adı yazılmalıdır. Örneğin, bir kişi bir BES sözleşmesi için cebinden ödeme yapıyorsa, katılımcının ad ve soyadlarının yer aldığı yere o kişinin bilgilerinin yazılmaması gerekir. Katılımcının kişisel bilgileri, bu amaca ulaşmak için TC Kimlik Numarası kullanılarak daha da toplanır.

Yalnızca "Telefon Numarası" girmek yerine, söz konusu şirketteki o hesaba bağlı gerçek numarayı girmelisiniz. Bunun bir sonucu olarak zaman korunacaktır. Veritabanında saklanan numara, bazı şirketlerin arayacağı tek numaradır; formda verilenler kullanılmayacaktır. Sonuç olarak, gerekli işlere harcanan zaman artacaktır.

"Bireysel Emeklilik Sözleşme Numarası" alanına emekliliğinizin sözleşme numarasını girin ve "Devam" düğmesini tıklayın. Bu numaraya şirketiniz tarafından verilen teklif formundan, mobil uygulama içinden veya müşteri destek hattı aranarak ulaşabilirsiniz. Bu alan, birden fazla BES izin talep formu bulunduğunda, sözleşmeden çıkmakta olduğunuz sözleşmeyi tanımlamak için gereklidir.

Firmanızın o bankaya vermiş olduğu bankacılık bilgilerinin yazılı bir kaydının hesabın bulunduğu bankaya verilmesi ile süreç hızlandırılabilir. Buna rağmen, çoğu işlem sonlandırma adımında IBAN Numarasını kontrol eder. Buna rağmen, sistemde görüntülenen IBAN üzerinden hesap sahibine nakit aktarılması âdettendir. Bunun nedeni, işlem birimlerinin herkesin bildiği gibi karmaşık olmasıdır. Bu konuda uygun gördüğünüz herhangi bir finans kuruluşundan yararlanabilirsiniz. Genellikle IBAN olarak bilinen uluslararası banka hesap numarası, bankanızın şube numarasının başka bir adıdır.

Durumunuzun ayrıntılarına en yakın olan "Ayrılma Nedenleri" seçeneğini seçin. Fon birim fiyatındaki değişimler sonucunda banka hesabında gösterilen tutarın şimdi ile boşanmanın kesinleştiği tarih arasında değişebileceğinin farkındayım. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey budur. Örneğin ayrıldığınız gün fonun değeri düşerse ve başvuru sırasında size verilecek miktar 10.000 TL ise ancak sonradan değer kazanmışsa, sadece 9.750 TL alabilirsiniz. Öte yandan, fonun değeri artarsa, hesabınıza 10.750 TL ek gelir.

Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?

BES izin talep formu, ortak kuruluşunuza faks veya elektronik posta yoluyla gönderilebilir. Paranız kâğıt üzerinde belirttiğiniz IBAN'a gönderilecek, bu hesabın bir cari hesap olduğunu unutmayın. Vadeli hesap başka yerden para almadığı için, demonte etmediğiniz takdirde paketleme ve çıkış çok daha uzun sürecektir.

Benzer Konular

Cevap Yaz