BİLGİSAYAR OYUNLARI

BİLGİSAYAR OYUNLARI

BİLGİSAYAR OYUNLARI

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen oyunlar, sokaklardan evlere taşınmasının yanı sıra çeşitli ve kolay ulaşmasıyla eski oyunları aratmıyor değil. Çocuklarımızın sabahtan akşama kadar bilgisayar başında geçirdikleri bu oyunlar cidden göründüğü kadar masum mu?

Saatlerce bilgisayar karşısında sürekli hareketsiz kalarak oturan çocuklarda görülen obezite, kemik erimesi, boyun ve kaslarda ağrı ve en korkutucu olanı felçliğe kadar gidebilen sorunlar çıkmakta.

Bu kadar tehlikelere karşı ailelerin bu kadar rahat davranmaları oldukça şaşırtıcı.

Bunların yanı sıra bu kadar oyun çeşitliliğinden en çok tercih edilenler arasında savaş oyunlarının gelmesi psikologları korkutmakta. Yapılan son araştırmalara göre savaş oyunları çocukların bilinç altına ufak ufak yerleşmekte ve çözemediği konularda bilinç altının gütmesi sonucu kavga, dövüş ve sert davranışlarla çözmeye çalıştığı gözlenmektedir.

Bu tehlikenin yalnızca çocuklarda değil, biz yetişkinlerde de bu hale geldiği gözlenmektedir ve ispatları ise her geçen gün haberlerde izlediğimiz konuşulmayacak kadar küçük sorunların kavga yoluyla çözmeye çalışan insanların artmasıyla görülmektedir.

Peki, bu kadar sorunu küçük sorunlardan nasıl büyük sorunlar çıkıyor. Bu konularda biz yetişkinlere oldukça çok iş düşmektedir. Çocuklarımızın oyun alanlarında kısıtlamalar ve yasaklar getirmemizin yanında onları takip etmek zorundayız.

Yeni gelen Z kuşağı kısıtlamalar ve yasaklamaları atlatacak kadar hızlı gelmekte.

Çocuklarımızın oyun seçimlerini dikkatlice yapmak ve onların yanımızdayken savaş saldırı vb. oyunları oynamaması ve onlara kavganın kötü bir şey olduğunun, her şeyin konuşularak anlaşılmaya varılabileceğine hem örnek olmamız hem de bu konuda sürekli iyi şeylerle bilinçaltına aşılamamız gerekmektedir. Yoksa ilerleyen yıllarda kavga insanların vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Benzer Konular

Cevap Yaz