Bikini Bölgesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılın en fotojenik zamanlarından biri olduğu için çoğu kişi yazı büyük bir heyecanla bekliyor. Uzun bir iş gününün sonunda kendini yenilenmiş hissetmek için eşsiz bir zevk yolunu takip etmek her çalışan kadının sahip olması gereken bir haktır.

Bir seyahat beklentisiyle, işimin avantajlarından biri, mayo ve diğer plaj kıyafetleri için alışverişe gitmemin yanı sıra, uzun zamandır almayı ertelediğim vücut ve cilt bakım ürünlerini satın almamı sağlıyor. Tüysüz bir bikini bölgesi ile plajların keyfini çıkarmak isteyenler ister istemez kendileri için zor olabilecek bazı hazırlık önlemlerinden geçmek zorunda kalacaklardır.

Daha önce Veet kullanmadıysanız bikini bölgesini temizlemek sizin için hoş olmayan ve rahatsız edici bir deneyim olabilir. Ancak Veet bu süreci çok daha yönetilebilir hale getirebilir. Veet ürünleri ise formülasyonlarının bir parçası olarak bitkisel yağlar içerir ve bu da epilasyon sürecini kullanıcı için daha tolere edilebilir hale getirmeye yardımcı olur. Nispeten basit bir işlemden sonra cildiniz ipeksi ve pürüzsüz hissedilebilir.

Pamuklu İç Çamaşırları Tercih Edin.

Sentetik iç çamaşırların aksine pamuklu iç çamaşırları, üretilen ter miktarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Artan dolaşım nedeniyle, cinsel organınız daha iyi hissedecektir. Bol ve rahat bir kot pantolon giydiğinizde o kadar çabuk sıkılmazsınız ve cinsel organınızın etrafındaki bölge size daha çok fayda sağlar.

Kuru Tutun.

Duştan çıktıktan sonra fön makinesiyle hızlı bir şekilde yıkamak, kalan bakteri ve mantarları yok edecektir. Havuz ve okyanus arasında hiçbir fark yoktur. Ayrıca uzun süre ıslak mayo giyerken dinlenmeye devam ederseniz enfeksiyon kapma riskiniz artar.

Banyoda sabun kullanmayın.

Alkalin pH'lı sabunlar, düşük pH'lı ortamlarda, özellikle mantar enfeksiyonları olmak üzere belirli mikroorganizmaların kolonizasyonunda artışa neden olabilecek, genital bölgenizin florasını bozabilir. Bu nedenle dış genital bölgeyi temizlerken asla alkali PH değerine sahip sabunlar kullanmamalısınız.

Vajinal duştan sakının.

Vajinayı su ve sabunla yıkamak, vajinal pH'ı ortalama 4,5 seviyesinin üzerine çıkarır ve bu da enfeksiyon riskini artırır. Bu artış enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca vajinayı sabun, deterjan veya şampuanla yıkarken parmağınızı oraya sokmak ve tazyikli su tutmak çok sakıncalıdır. Fırsatçı enfeksiyonların, koruyucu ve faydalı 'Doderlein' basillerinin sayısının azaldığı ve vajinal pH'ın arttığı bir ortamda gelişme olasılığı daha yüksek olduğu için oldukça sorunludur.

Genital bölge jellerinden yararlanın.

Asidik PH, vitamin ve mineral içeren genital bölge için formüle edilmiş temizleyiciler faydalıdır. Bu jeller cinsel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik için kullanılabilir. Ancak bu jeller vajinayı değil, sadece cinsel organların dışını temizlemek için kullanılmalıdır.

Tuvalet tahareti sonrası kurulanın.

Oraya düşmüş olabilecek dışkı veya idrarı temizlemek için su kullanmalısınız. Önden başlayın ve temizlik yapıyorsanız geriye doğru ilerleyin. Bununla birlikte, tuvaletin etrafındaki alanın nemlenmesini önlemek için, kullanımdan sonra biraz yumuşak, kokusuz, beyaz tuvalet kağıdı ile iyice kurulamanız tavsiye edilir.

Tamponunuzu sık olarak değiştirin.

Tamponlarınızı yaz aylarında ve adet döneminizi yaşarken normalden daha sık değiştirmeniz size yardımcı olacaktır. Böylece enfeksiyon kapma olasılığınız azalacak ve hoş olmayan bir koku gibi istenmeyen yan etkilerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Kullandığınız tamponun hipoalerjenik olması, kokusu olmaması ve tahriş edici içermemesi önemlidir. Hiçbir koşulda mahrem bölgelerinize pudra, sprey veya deodorant kullanmamalısınız.

Cinsel ilişki sonrası genital bölgenizi bol su ile yıkayın.

Genital bölge, meni, ter ve diğer vücut salgılarının varlığı nedeniyle cinsel aktiviteden sonra bakteri kolonizasyonu için birincil bölgedir. Bu nedenle cinsel aktivite veya mastürbasyon yaptıktan sonra dış genital bölgeyi her zaman bol su veya genital bölge temizleyicileri ile yıkamak önemlidir.

İyi beslenme önemlidir.

Vajinal sistem enfeksiyonları, bağışıklık sistemleri zaten tehlikede olan kadınlarda daha yaygındır. Özellikle meyve, sebze ve protein ve lif kaynakları bakımından zengin olan sağlıklı bir diyet sürdürmenin önemini abartmak imkansızdır. Süt, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri, bağırsaklarda ve dolayısıyla vajinal bölgede sağlıklı bir flora dengesinin korunmasına yardımcı olabilir. Hem kalorisi hem de yağı yüksek bir diyet önerilmez. Şeker hastalığı olan veya durumu olan ancak bunu bilmeyen kişiler özellikle mantar enfeksiyonları geliştirme riski altındadır.,

Sigara ve alkolden uzak durun.

'Bakteriyel vajinoz' gibi vajinal anaerobik enfeksiyonlar, vajinal dokudaki oksijen satürasyonunun azalması nedeniyle sigara içilmesiyle daha olası hale getirilir. Alkol vücudun direncini düşürür ve bu da sık vajinite neden olur. Gece kuşu alışkanlıklarının ve uyku eksikliğinin neden olduğu vajinitte de benzer faktörler rol oynar.

Genital bölge tıraşı önemlidir.

Genital bölge tıraş bıçağı, ağda, tüy dökücü ve hatta günümüzün en son lazer epilasyon teknolojisi ile tıraş edilebilir. Kendinizi enfeksiyonlardan korumak ve terin neden olduğu genital kokuyu ortadan kaldırmak, düzenli epilasyonun iki faydasıdır.

Prezervatif kullanımı önemlidir.

Genital enfeksiyonların önlenmesi ve cinsel aktivite sırasında kişisel hijyenin sağlanması prezervatif kullanımını zorunlu kılmaktadır. Prezervatifler, genital herpes (herpes) ve HPV'nin genital bölge dışına yayılmasını etkili bir şekilde engeller.

Genital bölge estetik operasyonları yararlı olabilir.

İç dudaklar aşırı uzun, sarkık veya buruşuk olduğunda utanç verici olabilir ve kişisel hijyen ile ilgili sorunlar yaratabilir. "Labioplasti" olarak bilinen işlemler, estetik açıdan faydaları olduğu tespit edilen üst dudağın uzunluğunun kısaltılmasını artık mümkün kılıyor. Labioplastiden sonra, hastalar ayrıca genital enfeksiyon tekrarlama sıklığında önemli bir azalma olduğunu bildirmektedir. Günümüzde genital bölgeyi kapsayan estetik prosedürlerin güvenli ve etkili olduğunu varsaymak yaygın bir uygulamadır.

Genital Bölge Temizliği Neden Önemlidir?

Kadınları etkileyen vajinal kanal enfeksiyonları, bakteri, mantar veya diğerleri gibi organizmaların hızlı üremesiyle ortaya çıkar. Bu mikroorganizmaların bir kısmı, diğer organizmalarla yerlerini paylaştığı ve vajinal ekosistemin dengesini korumak için birlikte çalıştıkları vajinada zaten bulunur. Bu nedenle vajinal enfeksiyonların bulaşması, temiz olmayan ortamlarda veya güvenli olmayan cinsel temas yoluyla gerçekleşebilir. Vajinal sıvının pH'ı için optimal aralık 3,8 ile 5,0 arasındadır.

PH seviyesi bu aralıkta tutulursa kaşıntı, akıntı, yanma ve koku gibi rahatsız edici semptomlardan kaçınmak mümkün olacaktır. Adet döngüsünün belirli noktalarında bir boşalma görülebilir; bu akıntı adet döngüsünün evresine ve mevcut hormonlara bağlı olarak fizyolojik veya patolojik olabilir.

Çoğu durumda vücuttan çıkan akıntı renksiz ve kokusuzdur. Ancak immün baskılanma ve sağlıksız koşullara bağlı olarak gelişen patolojik akıntının kıvamı, yoğunluğu ve rengi değişkenlik gösterir. Bunun nedeni, devletlerin immünosupresif doğasıdır. Akıntı köpüklü olabilir, yeşil veya sarıyı anımsatan bir renge ve hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir.

Vulva ve vajina sağlığını korumak isteyen kişi cinsel organ çevresinin her zaman temiz tutulmasına özen göstermelidir. Tahriş edici ve kuru maddelerden kaçınmak, vulvanızın şişmesini ve kızarmasını önlemenin en iyi yoludur. Ek olarak, özellikle enfeksiyona duyarlı olan vajinal bölge, bu şekilde ondan korunur.

Vajina ve Vulvanın Temizlenmesi Gerekli midir?

Vajina ve vulva sağlıklı olduğunda normal genital fonksiyon için gerekli olan sıvıları üretirler. Bundan korunmak için bazı kişiler düzenli olarak vajinalarını temizlerler. Sağlıklı bir vajina doğal olarak hoş bir kokuya sahip olduğu için vajinayı temiz tutmaya gerek yoktur. Yıkama gibi vajinal hijyen uygulamalarının vajinal enfeksiyon kapma olasılığını azalttığı gösterilmemiştir.

Hastalığın daha da yayılmasına yol açabilecek patojenik mikropların büyümesini teşvik etmek de mümkündür. Vajinal doku hassastır ve sert sabunlardan zarar görebilir, bu da vajinal kuruluğa ve yırtılmaya neden olarak bakterilerin vücuda girmesine neden olabilir. Sert sabunların kullanımı vajinal dokuya zarar verebilir. Çeşitli araştırmalara göre düzenli vajinal temizlik, çeşitli sağlık sorunları riskini artırabilir. Aşağıda, duşların ve diğer vajinal temizleme prosedürlerinin bazı olası olumsuz etkilerinin bir listesi bulunmaktadır.

 • Rahim içi iltihabı olan endometrit
 • HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Bakteriyel vajinozis
 • Rahim ağzı kanseri
 • Vajinal ağrı

Genital Bölge Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genital bölgeyi yıkarken sudan başka bir şeye ihtiyaç yoktur. Özellikle vajinada kimyasal ürünlerle yapılan temizlik, hassas vajinal flora dengesini bozar. Bu bölgedeki faydalı mikroorganizmaların sayısı azaldıkça enfeksiyon ve diğer vajinal rahatsızlık riski artar. Vajinayı uyum içinde tutmak için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Cinsel aktiviteden sonra, kalan kalıntıları gidermek için suyla basit bir durulama gerekir.
 • Vajinal floranın diğer vücut fonksiyonları gibi korunması gerekir, yani iyi beslenmek.
 • Adet döneminde kullanılan tamponlar en geç iki saatte bir değiştirilmelidir.

Enfeksiyonları, ağrıyı ve tahrişi önlemek için bazı ürün ve prosedürlerden kaçınılmalıdır:

 • Deodorant ve spreyler
 • Parfümler
 • Deterjan içerikli sabunlar
 • Parfüm içeren sabunlar
 • Vajinal buhar banyosu

Bazı insanlar sarkma gibi sorunları çözmek için vajinal buharı dener, ancak yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Kapak tarafında, vajinal doku ve rahim bölgesi buhar geçirmez. Yanlış uygulama, ikinci veya üçüncü derece yanıklara neden olabilir.

Benzer Konular

Cevap Yaz