Ayakkabı Temizleme

Ayakkabı Temizleme

Ayakkabı Temizleme

Ayakkabı temizleme, hem ayakkabı hem de ayak bakımı ve temizliği için gerekli olan en önemli uygulamadır. Zira ayakkabılar temizlenmediği zaman kirli ve kötü bir görünüme sahip olmasının yanı sıra hijyenik değildir. Ayrıca yeni görünümünü yavaş yavaş kaybeder ve zamanla eskimeye başlar. Bu nedenle düzenli aralıklarla ayakkabıların türüne göre uygun ayakkabı temizliği gereklidir.

Ayakkabı temizliğinde bilmemiz gereken bazı yöntemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. Ayakkabı temizleme ayakkabı türlerine göre farklılık gösterir ve dolayısıyla bu türlere göre bir temizlik sağlanmalıdır. Örneğin spor ayakkabılar farklı şekilde temizlenirken fileli ayakkabılar da farklı şekillerde temizlenmektedir. Bu yazıda giydiğiniz ayakkabıların temizleme yöntemleri hakkında bazı bilgileri sizin için paylaşacağız.

Ayakkabı Temizleme Neden Önemlidir?

Ayakkabı temizleme öncelikle ayakların sağlığı için çok önemlidir. Uzun süre ayakta kaldığımız günlerde, özellikle de çalışma hayatımızda, ayakkabılar birçok kire maruz kalır. Dışı kirlenirken içi de ayaklarımızı terleterek bakterilerin oluşmasını ve koku yapmasına neden olur. Bu nedenle ayakkabıların temizlenmesi önemlidir.

Ayakkabılar günlük hayatta sıkça kullandığımız giyecek türlerinden biridir. Ayakkabı temizliği yapılmadığı zaman koku, kirli ve ayaklar için rahatsız edici bir hal alır. Bu durumda ayakkabı temizleme devreye giriyor. Bu temizleme sayesinde ayakkabılar daha temiz, hijyenik ve yeni alınmış gibi bir görünüme sahip olur.

Ayakkabıları düzenli olarak temizlemezsek hem ayakkabıda hem de ayaklarımızda oluşan birtakım sorunların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla iyi bir şekilde ayakkabı temizleme işlemi yapılmak istendiğinde ayakkabıların içi ve dışı ayrı olarak temizlenmelidir. Böylece ayakkabının kullanım süresi uzayarak daha temiz ve yeni bir görünüme kavuşur.

 

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz spor ayakkabı temizleme düzenli olarak yapılması gereken uygulamalardan biridir. Zira beyaz ayakkabılar çok çabuk kirlenir ve zamanla kirlerin ayakkabı yüzeyinden çıkması zorlaşabilir. Bu nedenle düzenli olarak beyaz ayakkabıların temizlenmesi gerekir. Beyaz ayakkabıların temizliği için aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikle beyaz spor ayakkabılarınızı kirden arındırmak için dışını temiz ve yumuşak bir fırçayla fırçalamalısınız.
 • Beyaz ayakkabı temizleme yöntemi olarak deterjan ve su kullanabilirsiniz.
 • Bunun için bulaşık deterjanını ılık suyla homojen bir şekilde karıştırıp diş fırçasıyla ayakkabınızın dışına uygulayabilirsiniz.
 • Bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanı yeterlidir dolayısıyla kirler ayakkabı yüzeyinden çıkana kadar fırçalamaya devam etmelisiniz.
 • Bulaşık deterjanına alternatif olarak beyaz sirke de kullanılabilir.
 • Kirler yüzeyden arındıktan sonra ayakkabılarınızı kurumaya bırakabilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızın iyi bir şekilde kuruması için serin ve kuru bir yerde bekletmenizi öneririz.

Beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemlerinden en çok tercih edilen yöntemi bu şekildedir. Aynı zamanda beyaz spor ayakkabılarınızı temizlemek için çamaşır makinesine de atabilirsiniz. Ancak bu işlem ayakkabılarınızı erkenden yıpranmasına neden olur. Dolayısıyla bu yöntemi çok önermeyip daha çok elde temizleme yöntemlerini öneriyoruz.

 

Spor Ayakkabı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Spor ayakkabı temizleme uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde ayakkabılarınız istediğiniz gibi temiz ve yeni bir görünümde olur. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayakkabınıza zarar vermeden temizlemenizdir. Zarar vermeden spor ayakkabılarınızı temizlemeniz için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Spor ayakkabı temizliğine önce içini ve altını temizlemekle başlayabilirsiniz.
 • Spor ayakkabılarınızı zarar vermeden temizlenmesi için sert kimyasal maddelerden kaçınmalısınız.
 • Kullanmak istediğiniz temizlik maddelerini (sabun, şampuan, deterjan vb.) fırçayla yumuşak bir şekilde uygulamalısınız.
 • Zarar vermeden temizlemek için spor ayakkabılara özel temizleme köpüğü gibi temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Bunu beyaz ayakkabı temizleme yönteminde de kullanabilirsiniz.
 • Spor ayakkabınızı temizlemeden önce bağcıklarını çıkarıp ayrı temizlemelisiniz.

Spor ayakkabı temizleme konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar bu şekildedir. Bu şekilde spor ayakkabılarınız zarar vermeden temiz bir görünüme kavuşur. Ayakkabılarınızın içinin temiz olması için antibakteriyel temizleyicileri de tercih edebilirsiniz. Bu şekilde ayakkabılarınızda kapsamlı bir temizlik sağlayarak uzun süre boyunca temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Fileli Ayakkabı Nasıl Temizlenmeli?

Fileli ayakkabı temizleme oldukça önemlidir çünkü bu tür ayakkabılar çok çabuk kirlenir. Eğer uzun süre temizlenmezse de kirin çıkması zorlaşabilir. Dolayısıyla düzenli olarak doğru bir şekilde temizlemek gerekir. Fileli ayakkabıların temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Fileli ayakkabıların temizliği için öncelikle deterjan ve ılık su karışımını hazırlamalısınız.
 • Ayakkabı temizliğine geçmeden önce ayakkabı bağcıklarınızı çıkarıp onları ayrı şekilde yıkayıp durulamalısınız.
 • Ayakkabı temizliği aşamasından hemen önce ayakkabınızın içine bez koyabilirsiniz. Bu, silme işlemini kolaylaştıracaktır.
 • Ardından hazırladığınız deterjan karışımını yumuşak bir fırçayla yavaş yavaş ayakkabılarınıza uygulamalısınız.
 • Lekelerin daha iyi çıkması için nemli bez ve temizleme solüsyonu yardımıyla ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Ardından temiz bir ılık suya temiz bez yardımıyla ayakkabılarınızı silebilirsiniz. Bu işlemi leke ve kirler geçene kadar tekrar edebilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızın tabanlarını ise dezenfektanla temizleyebilirsiniz.
 • Kuruması için kuru ve serin yerde saklayıp tamamen kurumasını beklemelisiniz.

Fileli ayakkabı temizleme yöntemi genelde bu şekildedir. Siz de bu yöntemleri uygulayarak uzun süre temiz ve bakımlı görünüm elde edebilirsiniz. Oldukça pratik bir yöntem olduğu için evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

Benzer Konular

Cevap Yaz